Tomáš Rafa:
Sečovské bienále umenia /
Sečovce Art Biennale

Tomáš Rafa (Žilina, 1979) sa svojou tvorbou pohybuje na hrane medzi dokumentom a aktivizmom. Natáča a fotí pochody a zhromaždenia nacionalistov a extrémistov v rôznych mestách Európy. Venuje sa otvoreným prejavom neznášanlivosti a xenofóbie, no paralelne navštevuje aj chudobné oblasti rómskych osád a pracuje s miestnymi obyvateľmi. Je autorom projektu Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, ktorý spustil búrlivé reakcie a vlnu mediálnych ohlasov v Českej republike. Na Majdane v Kyjeve nafotil strhujúce zábery a nebál sa natáčať aj priamo na miestach postihnutých konfliktom na východnej Ukrajine. V roku 2011 získal za svoju tvorbu Cenu Oskára Čepana.

Vernisáž vo štvrtok 20. 8. 2015 o 18.00, výstava potrvá do ± 18. 9. 2015.

Výstava Tomáša Rafu v Plusmínusnula súvisí s jeho väčšou výstavou v Považskej galérii umenia v Žiline s názvom Nový nacionalizmus v srdci Európy. Chceli sme však, aby naša výstava bola trochu iná. Mali sme tú výhodu, že v PGU otvárali jeho výstavu už 6. augusta, čiže dva týždne pred nami. Bol krátky čas sa pripraviť a trochu improvizovať.

V PGU sme si pozreli všetky Rafove videá a fotografie. Videli sme pochody neonacistov a kotlebovcov, staršie aj celkom nové spred pár mesiacov. Videli sme aj desivé zábery z Ukrajiny. Z veľkej časti jeho videí ide strach, hoci sa jedná o jedinečný dokumentaristický aj umelecký materiál. Našim pôvodným plánom bolo vystaviť ešte niekoľko videí. Nakoniec sme sa však rozhodli, že to neurobíme. V kontraste k výstave v PGU sme chceli niečo optimistickejšie. Výborný zdroj sme našli v poslednej Rafovej akcii. Týždeň po otvorení výstavy v PGU a týždeň pred našou výstavou viedol maliarsky workshop s ďeťmi v rómskej osade Sečovce na východnom Slovensku. Priamo na mieste vzniklo obrovské maliarske plátno s množstvom spontánnych malieb miestnych detí, mladších aj starších, v rôznych maliarskych štýloch a prevedeniach. Maliarske plátno sa do našej galérie nezmestí ani náhodou, ale to je pre nás tá správna výzva. Keď čítate tento text, zrejme už viete, ako to dopadlo. A my práve teraz ideme inštalovať.

Txt: Katarína Gatialová

www.your-art.sk
www.pgu.sk

Sériu maliarskych workshopov zorganizovalo Združenie Art Aktivista. Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – Program Kultúra národnostnýh menšín 2015.

 

Tomáš Rafa / Sečovce Art Biennale

Works of Tomáš Rafa (Žilina, 1979) balance on the edge between documentary and activism. He records and photographs the marches and meetings of nationalists and right-wing extremists in different European cities. He addresses open intolerance and xenophobia, but on the other hand he visits also poor Roma villages and works with the local inhabitants. He is the author of  the project Competition Procedure for Czech-Roma Flag, which triggered violent reactions and a wave of media attention in Czech Republic. He made a riveting footage at Maidan in Kyiv and he was not afraid to record directly at places hit by the conflict in Eastern Ukraine. In 2011, he won the Oskár Čepan Award.

The exhibition of Tomáš Rafa in Plusminusnula Gallery is related with Rafa’s more complex exhibition in The Art Gallery of Považie in Žilina called New Nationalism in the Heart of Europe. Still, we wanted our exhibition to be slightly different. We had the advantage to open it two weeks later. So there was a while to prepare and to improvise.

We watched all Rafa’s videos and photographs in The Art Gallery of Považie. We saw neo-nazi marches, the old and also the recent ones that took place just few weeks ago. We saw horrifying footage from Ukraine. It is a unique documentary and also artistic material, but still we felt mainly some kind of fear after watching it. Our original plan had been to show few of his videos also in Plusminusnula. In the end, we decided not to do that. We wanted something more optimistic in contrary. We found a great resource for our exhibition in the latest action of Tomáš Rafa. The week after his first exhibition opening in Žilina and few days before our opening, he had led a painting workshop for Roma children in small village of Sečovce in Eastern Slovakia. The outcome had been a huge canvas covered by paintings in various styles by local children of different age. This painting cannot fit into our small gallery space in any case and that is the right challenge for us. You probably know already the result of this experiment reading this text, but now we are just about to start installing it.

20888615582_034bbde24b_z

20888666822_3489908149_z

20905618681_f6fd133db8_z

20906119901_9643b8b902_z

21212987746_cb72acfa3f_z

20616563394_d0558b459f_z

20898333375_8d2fea7278_z

20898839915_b1089de7b9_z