Ján Gašparovič:
Biely šum / White noise

Žiadne hovory ani hluk na výstave Biely šum nebudú odpočúvané, to vám vieme dopredu zaručiť. Každý zvuk totiž spustí do obvodových stien aj do čelného skla biely šum.

 

Vernisáž vo štvrtok 16.5. 2014 o 17.00, výstava potrvá do ± 13. 6. 2014.

Biely šum je náhodný zvukový signál s rovnomernou spektrálnou hustotou. Jeho využitie je rôzne. Keď si zadáte výraz biely šum do vyhľadávača, hneď na prvej stránke ponúkaných možností sa dozviete, že biely šum vám pomôže sústrediť sa. Alebo ho odporúčajú na internetovej stránke babetko bodka rodinka bodka sk, s titulkou Hudba pomôže pri zaspávaní. Áno, tušíte správne, v článku vám radia púšťať vášmu decku biely šum. Ja z pohľadu fanúšika experimentálnej hudby oceňujem, že biely šum bez váhania zaradili do kategórie hudba.
Ján Slota ako primátor zrejme na žilinskej radnici žiadne deti neuspával. Načo mu teda slúžila záhadná čierna krabička s niekoľkými pripojenými piezo meničmi, ktorá nechtiac zostala na radnici po jeho odchode? Tu sa dostávame k ďalšiemu využitiu bieleho šumu. Biely šum, vďaka svojim sonickým vlastnostiam, odtieni ľudské hlasy a znemožní ich odpočúvanie. Aké rozhovory potreboval Ján Slota na radnici takto intenzívne utajovať? Na stránke českého distribútora takýchto rušičiek sa v úvode dočítate: NECHCEME VĚDĚT KDO JSTE A PROČ TO POTŘEBUJETE! My síce takíto diskrétni nie sme, no bohužiaľ sa nič viac nedozvieme. Mimochodom, spomínaný rušiaci systém s piezo meničmi som naposledy videla na oknách domu v Rige, v ktorom odpočúvala a mučila KGB politických väzňov. A nedávno ho podľa bulváru pre svoje potreby kúpila aj pražská radnica.
Ján Gašparovič, spolu so svojím technickým poradcom Petrom Strekom, nainštaluje sériu piezo meničov po obvodových stenách a na sklo galérie. Príďte si do tejto paranoidnej inštalácie povedať niečo super-tajné. Alebo si sem príďte uspať potomka.

Výstava Biely šum bude už naozaj poslednou v priestore galérie Plusmínusnula na Mydlárskej 1. Je súčasťou festivalu Multiplace 2014. Na vernisáži zahrá na nedokončený modulárny syntetizátor tajomné duo 8,5, ktorého členovia sa podozrivo zhodujú s Gašparovičovým realizačným tímom výstavy Biely šum.

 

IMG_5909

Tę 2014 Peter Snadik__MG_5993

Tę 2014 Peter Snadik__MG_6015

Tę 2014 Peter Snadik__MG_6018

Tę 2014 Peter Snadik__MG_6027

Tę 2014 Peter Snadik__MG_6041

Tę 2014 Peter Snadik__MG_6044

Tę 2014 Peter Snadik__MG_6047